W dniach 27-28 września 2016 roku w Bydgoszczy odbyło się Seminarium Warsztatowe Pomiar przywiązania – metody ilościowe i jakościowe, które zgromadziło 76 uczestników reprezentujących ośrodki akademickie i centra badawcze oraz liczną grupę praktyków z kilkunastu instytucji realizujących pomoc psychologiczną opartą na więzi, m. in.: fundacji, ośrodków adopcyjnych, ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych. Wśród zaproszonych gości szczególne miejsce zajęli badacze przywiązania z Uniwersytetu w Ratyzbonie – Prof. Karin Grossmann i Prof. Emeryt. Klaus E.Grossmann, którzy wygłosili dwa wykłady. Badacze Karin i Klaus Grossmannowie współpracowali z J.Bowlby`m i na bazie jego teorii w latach 1976 – 1998 prowadzili badania podłużne nad rozwojem przywiązania u niemowląt oraz reprezentacji partnerstwa w dorosłości. W trakcie wykładu zaprezentowanego przez Prof. Klausa Grossmanna słuchacze mogli dowiedzieć się, jaka jest natura przywiązania oraz jakie znaczenia mają doświadczenia z dzieciństwa dla organizacji i jakości przywiązania w kolejnych etapach życia. Natomiast wykład Prof. Karin Grossmann był syntetycznym podsumowaniem badań dotyczących wpływu wrażliwości i wsparcia matki i ojca w dzieciństwie na przywiązanie w późniejszych okresach rozwoju dziecka oraz umysłową reprezentację związków i partnerstwa w wieku 20 lat. Z badań tych wynikało, że wrażliwość matek i ojców podczas wspólnych zabaw z 2-letnim dzieckiem (współpraca, odpowiednie wyzwania, przewodnictwo i strukturyzacja), a także respektowanie i wspieranie dziecięcej potrzeby eksploracji otoczenia i nabierania kompetencji w istotnym stopniu przyczyniają się do późniejszej reprezentacji bliskich relacji (K. Grossmann, 2016). Było to najważniejsze potwierdzenie stanowiska Bowlby’ego, że „doświadczenia małego dziecka wynikające z zachęcających, wspierających i współpracujących rodziców (matki i ojca) rozwijają w dziecku pozytywny model bliskich relacji w dorosłości” (Bowlby, 1962).
Zgodnie z przyjętymi założeniami, seminarium było również okazją do wymiany myśli i doświadczeń, zarówno teoretycznych, jak i praktycznych, na temat możliwości pomiaru przywiązania u dzieci i dorosłych, który realizowano w trzech blokach dyskusyjnych (modułach).
Podczas modułu 1, zorganizowanego przez dr Katarzynę Lubiewską oraz mgr Karolinę Głogowską, po ujednolicenie polskiej terminologii stosowanej w obszarze problematyki przywiązania w psychologii i naukach pokrewnych, dyskutowało na temat możliwości udoskonalenia i wykorzystania kwestionariuszy i samoopisowych skal do pomiaru przywiązania w praktyce psychologicznej.
Moduł 2, zorganizowany przez mgr Kingę Mickiewicz-Stopę, pozwolił na przyjrzenie się ilościowym i jakościowym metodom pomiaru przywiązania i rodzicielstwa stosowanym w diagnozie rodzin zastępczych i adopcyjnych oraz wskazanie obszarów niewiedzy, które nadal istnieją w tym zakresie.
Podczas modułu 3, przygotowanego i poprowadzonego przez dr Magdalenę Miotk-Mrozowską i dr Martę Kosiol, podjęto dyskusję na temat zastosowania różnorodnych metod jakościowych i obserwacyjnych w pomiarze przywiązania, wskazując obszary ich implikacji zarówno w badaniach naukowych jak i diagnozie psychologicznej.
Na zakończenie Seminarium zapoznano uczestników ze stanem zaawansowania prac nad tworzeniem Polskiego Oddziału Towarzystwa Badań nad Emocjami i Przywiązaniem SEAS Polska, będącego pierwszym narodowym reprezentantem międzynarodowego towarzystwa The Society for Emotion and Attachment Studies (SEAS), skupiającego wiodących na świecie badaczy przywiązania.
Informacje o formalnym założeniu stowarzyszenia, jego celach i korzyściach wynikających z członkostwa i współpracy w ramach działalności Polskiego Oddziału Towarzystwa Badań nad Emocjami i Przywiązaniem SEAS Polska, a także szczegółowe informacje dotyczące warunków przystąpienia do SEAS Polska znajdują się na stronie internetowej SEAS Polska.
Bardzo dziękujemy Państwu za tak liczny udział w Seminarium i mamy nadzieję, że inne formy działalności organizowane przez Polski Oddział Towarzystwa Badań nad Emocjami i Przywiązaniem SEAS Polska będą równie interesujące.
W imieniu Organizatorów,
Małgorzata Wójtowicz-Szefler