Połączenie podejścia emic i etic w badaniu zachowań rodzicielskich i przywiązania (CEE-PaAtt)


Projekt Połączenie podejścia emic i etic w badaniu zachowań rodzicielskich i przywiązania (CEE-PaAtt) kierowany przez dr Katarzynę Lubiewską z Katedry Psychologii Rozwoju Człowieka Instytutu Psychologii UKW znalazł się na liście rankingowej projektów przeznaczonych do finansowania konkursu Narodowego Centrum Nauki OPUS 10 (nr 2015/19/B/HS6/02881). Badania mają charakter międzynarodowy i będą realizowane w latach 2016 – 2019 wspólnie z Prof. Fonsem van de Vijverem z Uniwersytetu w Tilburgu w Holandii oraz z Prof. Nebim Sümerem z Middle-East Technical University w Ankarze w Turcji.

Projekt podejmuje badania nad kulturowymi uwarunkowaniami rozwoju emocjonalnego dzieci w rodzinie. Dokładnie, zbadane będzie to,  jakie zachowania rodzicielski i w jaki sposób wpływają na rozwój ufności przywiązaniowej u dzieci. Jakość przywiązania jest ważnym czynnikiem pozwalającym wyjaśnić pomyślny rozwój dzieci w przyszłości w bardzo wielu sferach (np. kontroli emocjonalnej, motywacji osiągnięć, stylu funkcjonowania w relacjach interpersonalnych). Doceniając rolę przywiązania zaproponowano dotychczas kilka programów interwencyjnych opartych na przywiązaniu i skierowanych głównie do matek, których celem jest zwiększenie ich wrażliwości rodzicielskiej a w efekcie wpływanie na rozwój przywiązania ufnego u ich dzieci. Projekty te powstały w krajach Zachodnich (np. w Holandii) i są stosowanie w różnych krajach, w tym nie-Zachodnich, takich jak Turcja, czy Polska.

Projekt CEE-PaAtt będzie realizowany w trzech krajach: Holandii, wschodniej Turcji i Polsce. Badaniu zostanie poddanych 250 par matka-dziecko w wieku 8-12 lat w każdym kraju. Badania będą miały charakter ilościowy (kwestionariuszowy) i jakościowy (wywiady). Jednym z efektów projektu ma być stworzenie narzędzi do pomiaru – przywiązania i zachowań rodzicielskich ważnych dla ufności przywiązaniowej dzieci – dopasowanych do każdej z trzech kultur (skale typu emic) oraz ich porównanie z powszechnie stosowanymi na świecie, ale powstałymi na Zachodzie skalami (typu etic).  Szerszym celem projektu jest określenie uniwersalnych i kulturowo-specyficznych czynników wpływających na rozwój przywiązania u dzieci. Wyniki te w przyszłości mają posłużyć do dopasowania kulturowego programów interwencyjnych opartych na przywiązaniu w analizowanych krajach. (czytaj więcej)