Statut


STATUT STOWARZYSZENIA

Polski Oddział Towarzystwa Badań nad Emocjami i Przywiązaniem

SEAS Polska

Rozdział I

Postanowienia ogólne

  1. Stowarzyszenie nosi nazwę Stowarzyszenie Polski Oddział Towarzystwa Badań nad Emocjami i Przywiązaniem „SEAS Polska”, w dalszych postanowieniach statutu zwane Stowarzyszeniem.
  1. Stowarzyszenie jest zrzeszeniem osób fizycznych, zawiązanym dla realizacji i propagowania badań nad emocjami i przywiązaniem, ich wyników oraz ich wdrażania w sferze praktycznej i społecznej, upowszechniania idei przywiązania, przyczyniania się do wzrostu społecznej i instytucjonalnej świadomości dotyczącej emocjonalnych relacji i więzi międzyludzkich oraz umiejętności ich optymalizacji, a także wspierania osób i organizacji podejmujących takie działania w Polsce oraz za granicą.
  1. Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Bydgoszcz. Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej. Dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenie może prowadzić działania poza granicami kraju na terenie innych państw, z poszanowaniem tamtejszego prawa.
  1. Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieograniczony. Posiada osobowość prawną. Działa na podstawie przepisów ustawy Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2015 r., poz. 1393) oraz niniejszego statutu.
  1. Stowarzyszenie ma prawo używania pieczęci i odznak zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  1. Stowarzyszenie może należeć do innych krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach.  Stowarzyszenie jest narodową filią międzynarodowego towarzystwa Society for Emotion and Attachment Studies.
  1. Działalność Stowarzyszenia oparta jest przede wszystkim o pracę społeczną członków.

 

Rozdział II

Cele i sposoby ich realizacji

  1. Celami Stowarzyszenia są:

8.1. Działanie na rzecz: (1) promowania na poziomie narodowym i międzynarodowym działalności: badawczej, dydaktycznej, oraz działań praktycznych będących efektem badań naukowych nad emocjami i przywiązaniem, (2) propagowania działań wspierających utrzymanie zdrowia i dobrostanu psychologicznego, psychicznego oraz psychosomatycznego w zakresie emocjonalnej sfery funkcjonowania jednostek w każdym wieku, rodzin i innych grup społecznych. Cele:

a. wszechstronne propagowanie wiedzy, informacji, metod i technik będących wynikiem badań nad emocjami i przywiązaniem między innymi poprzez organizowanie konferencji, warsztatów, szkoleń, wydawanie publikacji i czasopism o zasięgu narodowym oraz międzynarodowym.

b. promocja i popieranie działań praktycznych (m.in. interwencyjnych, czy terapeutycznych), badawczych i edukacyjnych opartych na wynikach badań naukowych nad emocjami i przywiązaniem lub zmierzających do ich realizacji.

c. pobudzanie świadomości społeczeństwa w zakresie: (1) znaczenia ufności przywiązaniowej dla dobrostanu jednostek, rodzin i innych grup społecznych; (2) wiedzy na temat sposobów budowania ufności przywiązaniowej u siebie i wśród osób bliskich; oraz (3) narzędzi oceny i interwencji w obszarze przywiązania i procesów związanych z jego rozwojem, które są efektem badań naukowych.

8.2. Zapobieganie: (1) niezrozumieniu i ignorancji wobec problemów wynikających z braku ufności przywiązaniowej na poziomie jednostek oraz bliskich relacji międzyludzkich u ludzi w każdym wieku dla ich przystosowania społecznego, zdrowia psychicznego, dobrostanu rodziny, jak i optymalnego rozwoju; (2) obniżeniu dobrostanu jednostek oraz jakości emocjonalnych relacji pomiędzy nimi w rodzinach, grupach rówieśniczych oraz instytucjach; (3) emocjonalnym problemom jednostek, konfliktom, problemom rodzinnym oraz zapobieganie brakowi solidarności międzypokoleniowej w rodzinach.

8.3. Ochrona oraz wspieranie rozwiązań formalnych, legislacyjnych, czy innych, które będą promowały, umożliwiały rozwój ufności przywiązaniowej u dzieci, dorosłych i w relacjach międzypokoleniowych w rodzinach oraz we wszystkich grupach społecznych (w tym wśród mniejszości społecznych, osób czy rodzin z grupy ryzyka).

8.4. Wspieranie, inicjowanie i utrzymywanie kontaktów pomiędzy środowiskami związanymi z badaniami naukowymi nad emocjami i przywiązaniem a osobami, instytucjami, fundacjami, towarzystwami, stowarzyszeniami i grupami realizującymi praktykę społeczną w tym zakresie.

8.5. Wszechstronna współpraca z instytucjami odpowiedzialnymi za realizację, wspieranie i finansowanie badań naukowych nad emocjami i przywiązaniem.

8.6. Wspieranie rozwoju naukowego badaczy emocji i przywiązania.

  1. Stowarzyszenie swe cele realizuje poprzez:

9.1. Organizowanie konferencji, warsztatów, oddziaływań psychoedukacyjnych oraz innych wydarzeń promujących wiedzę na temat emocji i przywiązania.

9.2. Utworzenie centrum informacji na temat badań naukowych nad emocjami i przywiązaniem.

9.3. Prowadzenie działalności wydawniczej oraz umożliwienie subskrypcji międzynarodowych czasopism tematycznych, w tym Attachment & Human Development.

9.4. Współpracę z wszelkimi osobami oraz instytucjami o podobnych celach działania, w tym z Society for Emotion and Attachment Studies.

9.5. Występowanie z wnioskami i opiniami do właściwych władz i urzędów oraz sądów w sprawach dotyczących emocji i przywiązania w relacjach międzyludzkich.

9.6. Opiniowanie projektów dotyczących badań nad emocjami i przywiązaniem oraz programów interwencyjnych w tym obszarze.

9.7.  Prowadzenie i wspieranie badań naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym w zakresie emocji i przywiązania w kraju i za granicą.

  1. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, jednak dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia jest przeznaczony na realizację celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału pomiędzy jego członków.
  1. Stowarzyszenie może prowadzić działalność w zakresie:

a) Wydawania książek – 58.11.Z
b) Wydawania czasopism i pozostałych periodyków – 58.14.Z
c) Pozostała działalność wydawnicza – 58.19.Z
d) Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania – 58.29.Z
e) Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych – 72.20.Z
f) Pozostała działalność – 74.90.Z
g) Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej gdzie indziej nieklasyfikowana – 86.90.E
h) Działalność wspomagająca edukację – 85.60.Z
i) Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów – 82.30.Z
j) Pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania gdzie indziej nieklasyfikowana – 88.99.Z

 

Rozdział III

Członkowie – prawa i obowiązki

  1. Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenie.
  1. Stowarzyszenie posiada członków:

a. zwyczajnych,
b. wspierających,
c. honorowych.

  1. Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być każda osoba fizyczna, która posiada obywatelstwo polskie (a także cudzoziemiec pod warunkiem zaakceptowania celów Stowarzyszenia), która:

a) złoży deklarację członkowską,
b) przedstawi rekomendację przynajmniej dwóch członków Stowarzyszenia nie będących członkami zarządu.

  1. Członkiem zwyczajnym staje się po złożeniu pisemnej deklaracji, rekomendacji przynajmniej dwóch członków Stowarzyszenia oraz na podstawie decyzji Zarządu Stowarzyszenia.
  1. Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna i prawna deklarująca pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną w realizacji celów Stowarzyszenia.
  1. Członkiem wspierającym staje się po złożeniu pisemnej deklaracji na podstawie decyzji Zarządu.
  1. Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w obszar wiedzy nad emocjami i przywiązaniem lub rozwój Stowarzyszenia.
  1. Członkowie honorowi są ustanawiani przez Zarząd na wniosek poparty przynajmniej przez trzech członków Stowarzyszenia.
  1. Członkowie zwyczajni mają prawo:

a. biernego i czynnego uczestniczenia w wyborach do władz Stowarzyszenia,
b. korzystania z dorobku, majątku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia,
c. udziału w zebraniach, konferencjach oraz imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie,
d. zgłaszania wniosków co do działalności Stowarzyszenia.

  1. Członkowie zwyczajni mają obowiązek:

a. brania udziału w działalności Stowarzyszenia i realizacji jego celów,
b. przestrzegania statutu i uchwał władz Stowarzyszenia,
c. regularnego opłacania składek.

  1. Członkowie wspierający i honorowi nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w obradach statutowych władz Stowarzyszenia, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni.
  1. Członek wspierający ma obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń,przestrzegania statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.
  1. Członkowie honorowi są zwolnieni ze składek członkowskich.
  1. Utrata członkostwa następuje na skutek:

a. pisemnej rezygnacji złożonej na ręce Zarządu,
b. wykluczenia przez Zarząd na pisemny wniosek poparty przynajmniej przez trzech członków Stowarzyszenia, z poniższych powodów:

  • łamania statutu i nieprzestrzegania uchwał władz Stowarzyszenia,
  • notorycznego niebrania udziału w pracach Stowarzyszenia,
  • niepłacenia składek za okres roku,
  • pozbawienia praw publicznych na mocy prawomocnego wyroku sądu,

c. śmierci członka oraz utraty osobowości prawnej przez osoby prawne.

  1. Od decyzji Zarządu w sprawie pozbawienia członkostwa, zainteresowanemu przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia Członków. Decyzja Walnego Zgromadzenia Członków jest ostateczna.

 

Rozdział IV

Władze Stowarzyszenia

  1. Władzami Stowarzyszenia są:

a. Walne Zebranie Członków,
b. Zarząd,
c. Komisja Rewizyjna.

  1. Kadencja wszystkich władz wybieralnych Stowarzyszenia trwa 5 lat, a ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów.
  1. Uchwały wszystkich władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania, chyba, że dalsze postanowienia statutu stanowią inaczej.
  1. Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia. W Walnym Zgromadzeniu Członków biorą udział:

a. z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni,
b. z głosem doradczym – członkowie wspierający, honorowi oraz zaproszeni goście.

Walne Zebranie Członków może być zwyczajne i nadzwyczajne.

  1. Walne Zebranie Członków zwyczajne jest zwoływane przynajmniej raz na rok przez Zarząd Stowarzyszenia. Termin i miejsce obrad Zarząd podaje do wiadomości wszystkich członków co najmniej na 7 dni przed terminem zebrania. Walne Zebranie jest zwołane i jest zdolne do podjęcia decyzji przy obecności co najmniej 50% ogółu członków Stowarzyszenia. W razie obecności mniejszej niż 50% Walne Zebranie należy zwołać w terminie dodatkowym po upływie ½ godziny od pierwszego terminu-zwołane w drugim terminie może podejmować uchwały bez względu na ilość obecnych członków Stowarzyszenia. W Walnym Zgromadzeniu maja prawo uczestniczyć z głosem doradczym zaproszeni goście.
  1. Walne Zebranie Członków nadzwyczajne może się odbyć w każdym czasie. Jest zwoływane przez Zarząd z jego inicjatywy, na wniosek Komisji Rewizyjnej lub pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
  1. Uchwały Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów. Głosowanie jest jawne.
  1. Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy określenie głównych kierunków działania i rozwoju Stowarzyszenia oraz:

a. uchwalanie zmian statutu,
b. wybór Prezesa Stowarzyszenia, Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
c. udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej,
d. rozpatrywanie sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
e. uchwalanie regulaminu Zarządu,
f. uchwalanie budżetu,
g. uchwalanie wysokości składek członkowskich oraz wszystkich innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia,
h. wybór i odwoływanie wszystkich władz Stowarzyszenia,
i. rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz Stowarzyszenia,
j. rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków Stowarzyszenia lub jego władze,
k. rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu,
l. podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku,
m. podejmowanie uchwał w każdej sprawie wniesionej pod obrady.

  1. Zarząd jest powołany do kierowania całą działalnością Stowarzyszenia zgodnie z uchwałami Walnego Zgromadzenia Członków, reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz.
  1. Do składania oświadczeń woli w imieniu stowarzyszenia, w tym w sprawach majątkowych, uprawnionych jest dwóch członków zarządu działających łącznie.
  1. Zarząd składa się z Prezesa, dwóch zastępców, skarbnika, sekretarza i 2 członków.
  1. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na trzy miesiące.
  1. Do kompetencji Zarządu należy:

a. realizacja oraz monitorowanie realizacji celów Stowarzyszenia,
b. wykonywanie uchwał Walnego Zgromadzenia Członków,
c. sporządzanie planów pracy i budżetu,
d. sprawowanie zarządu nad majątkiem Stowarzyszenia,
e. podejmowanie uchwał o nabywaniu, zbywaniu lub obciążaniu majątku Stowarzyszenia,
f. reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz,
g. zwoływanie Walnego Zgromadzenia Członków,
h. organizacja i prowadzenie działalności gospodarczej,
i. przyjmowanie i wykluczanie członków.

  1. Komisja Rewizyjna powołana jest do sprawowania kontroli nad działalnością Stowarzyszenia. Kontroluje jego działalność nie rzadziej niż raz w roku.
  1. Komisja Rewizyjna składa się z przewodniczącego, zastępcy, sekretarza oraz jednego członka.
  1. Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:

a. kontrolowanie działalności Stowarzyszenia składanie wniosków z kontroli na Walnym Zgromadzeniu Członków,
b. prawo żądania zwołania Walnego Zgromadzenia Członków oraz zebrania Zarządu,
c. składanie wniosków o absolutorium dla władz Stowarzyszenia,
d. składanie sprawozdań ze swojej działalności na Walnym Zgromadzeniu Członków.

  1. W razie gdy skład władz Stowarzyszenia ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze kooptacji, której dokonują pozostali członkowie organu, który uległ zmniejszeniu. W tym trybie można powołać nie więcej niż połowę składu organu.

 

Rozdział V

Majątek i Fundusze

  1. Majątek Stowarzyszenia powstaje:

a. ze składek członkowskich,
b. darowizn, spadków, zapisów,
c. dochodów z własnej działalności statutowej,
d. dochodów z nieruchomości i ruchomości będących własnością lub użytkowaniem Stowarzyszenia,
e. dotacji i ofiarności publicznej,
f. grantów i innych źródeł finansowania badań lub ich wdrażania lub popularyzacji.

  1. Wszelkie środki pieniężne, mogą być przechowywane wyłącznie na koncie Stowarzyszenia.
  1. Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  1. Decyzje w sprawie nabywania, zbywania i obciążania majątku Stowarzyszenia podejmuje Zarząd.

 

Rozdział VI

Postanowienia końcowe

  1. Uchwałę w sprawie zmiany statutu oraz uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zebranie Członków kwalifikowaną większością głosów – (dwóch trzecich), przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania. Głosowanie może odbyć się także w drodze korespondencyjnej przy użyciu poczty tradycyjnej, poczty elektronicznej oraz z wykorzystaniem formuły telekonferencji (także przy użyciu komunikatorów internetowych zapewniających transmisję obrazu i głosu).
  1. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zebranie Członków określa sposób jego likwidacji oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
  1. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym statucie zastosowanie mają przepisy Prawa o Stowarzyszeniach.