Diagnoza przywiązania w rodzinach zastępczych i adopcyjnych
Uczestnicy: zaproszeni przez organizatorów specjaliści oraz osoby zawodowo i naukowo zajmujące się problematyką pieczy zastępczej (zgłoszenia indywidualne).
Organizatorzy: mgr Kinga Mickiewicz-Stopa i mgr Karolina Głogowska
Cele:
- rozpoznanie problemów przywiązania i rodzicielstwa rodzinach zastępczych i adopcyjnych w kontekście diagnozy i pracy z rodziną;
- określenie obszarów badań nad przywiązaniem w relacji opiekun zastępczy-dziecko, rodzic adopcyjny-dziecko.
Przebieg warsztatu:
- Wprowadzenie prof. dr hab. Małgorzaty Kościelskiej (dot. problematyki przywiązania w rodzinach zastępczych i adopcyjnych)
- Dyskusja teoretyków i praktyków – specjalistów pracujących w ośrodkach adopcyjnych i pomocy rodzinie, powiatowych centrach pomocy – nad problemami przywiązania i rodzicielstwa zastępczego:
Wybrani uczestnicy przedstawią: (1) ilościowe i jakościowe metody pomiaru przywiązania i rodzicielstwa stosowane w diagnozie rodzin zastępczych i adopcyjnych (w tym diagnoza kandydatów, opiekunów zastępczych/rodziców adopcyjnych oraz dzieci); (2) prowadzone w tym zakresie badania lub ich wyniki; (3) obszary, które wymagają dalszych badań; (4) problemy więzi i rodzicielstwa w pracy z rodzinami zastępczymi i adopcyjnymi (m.in. terapii dzieci z zaburzeniami przywiązania, kontakt dziecka z rodzicami biologicznymi, usamodzielnienia wychowanków).
3. Podsumowanie dyskusji