Pomiar kwestionariuszowy przywiązania
Organizatorzy: dr Katarzyna Lubiewska i mgr Karolina Głogowska
Moduł 1 poświęcony będzie podsumowaniu kwestionariuszy do pomiaru przywiązania u dzieci i dorosłych w kontekście konstruktu przywiązania mierzonego na poziomie umysłowych reprezentacji. Konstrukt przywiązania zostanie omówiony z perspektywy najbardziej popularnych w kraju i na świecie skal samoopisowych do pomiaru przywiązania. Zalety i ograniczenia tych skal zostaną omówione w kontekście obserwacyjnych metod pomiaru różnic indywidualnych w zakresie przywiązania. Efektem warsztatu zaproponowanego w module 1 ma być publikacja zbiorcza poświęcona samoopisowym metodom pomiaru przywiązania, w której znajdzie się:
- Przegląd skal do pomiaru przywiązania wraz z załączonymi kwestionariuszami (jeżeli będzie to formalnie możliwe).
- Podsumowanie skal w zakresie: (1) aspektów teorii przywiązania operacjonalizowanych przez skalę oraz tych, które są słabo reprezentowane lub pominięte w skalach kwestionariuszowych; (2) wymiarów, stylów, terminologii używanej do ich opisania; ( różnic i podobieństw pomiędzy skalami); (3) Słabych i mocnych stron każdej z omawianych skal; (4) Technicznych aspektów związanych z użyciem skal (np. ilość stopni skali Likerta).
Uczestnicy zostaną poproszeni o omówienie podczas warsztatów swoich badań z użyciem danej skali oraz jej podsumowaniu w następujących obszarach:
- opis badania z użyciem skali na własnej próbie badawczej (w porównaniu z próbą oryginalną autorów skali);
- struktura czynnikowa (problematyczna lub nie, zgodna z oryginałem lub nie);
- opis rzetelności, trudności skali (różnego rodzaju) oraz trafności ekologicznej pytań;
- słabe i mocne strony skali.